VIVA

Zbliżają się kolejne obchody Światowego Dnia Ziemi 2013

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. W Polsce początek obchodów to rok 1990. Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Co roku w tym wydarzeniu uczestniczy też Fundacja Viva! W tym roku zapraszamy na nasze stoisko w dn. 28 kwietnia w godz. 10-18.00.

Na stoisku fundacji Viva! zaprezentowane zostaną dotychczasowe działania podejmowane na rzecz zwierząt. W związku z tegorocznym tematem Dnia Ziemi, przedstawione zostaną zostaną materiały publikowane na łamach miesięcznika Vege w dziale Ekologika związane z szeroko pojętą tematyką ekologii w tym elektroodpadów.  Dodatkowo mamy w planach zaprezentowanie wydawanego przez fundację miesięcznika Vege. Na stoisku planujemy również dystrybucję wydawanych przez Fundacje broszur, raportów i materiałów dotyczących ochrony zwierząt i środowiska. Stoisko bedzie prezentowało również informacje o działaności i zwierzętach ze schroniska w Korabiewicach oraz zachęcało podejmowania różnorodnych form wolontariatu. Uzupełnieniem będzie dostępna na stoisku degustacja i sprzedaż wegetariańskich potraw. Na miejscu zbierane będą podpisy pod petycjami, dostępne będą materiały akcji – raporty, ulotki, plakaty itp., prowadzona będzie sprzedaż książek i gadżetów.

Stoisko promować będzie również ideę zdrowego odżywiania opartego na humanitarnym traktowaniu zwierząt i współczuciu dla nich – dostępne materiały informacyjne dotyczące wegetarianizmu, nowe czasopisma o tematyce żywienia wegetariańskiego, książki i broszury dotyczące zdrowego stylu życia i żywienia, sprzedaż i degustacja wegetariańskich potraw.

Uczestnikami są rodziny, ale też dzieci i młodzież szkolna. Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i wiele organizacji pozarządowych. Festyn finałowy polskich obchodów odbędzie się 28 kwietnia w Warszawie, w parku Pole Mokotowskie, w godz.10.00 – 18.00. Wcześniej odbędą się coroczne konkursy – Konkurs Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2012 – zapraszamy do zgłaszania swoich kandydatur, konkurs fotograficzny „Parki Narodowe” oraz wystawa pokonkursowa w Kampinoskim Parku Narodowym. Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska.
 

Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2013 roku odbywać się będą podczas realizacji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pt. „Elektroodpady – proste zasady” dofinansowanej ze środków NFOŚiGW i festyn poświęcony będzie w głównej mierze tej tematyce. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń. Istotny jest przekaz – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i jako taki nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika. Podczas Dnia Ziemi organizatorzy chcą upowszechnić właściwe postępowanie z elektroodpadami, zachęcać do segregowania oraz poinformować o korzyściach z recyklingu i odzysku ZSEE. Tradycyjnie podczas festynu organizowana będzie WIELKA ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW DO PRZETWORZENIA w zamian rozdawane będą sadzonki i nasiona roślin ozdobnych.

Serdecznie zapraszamy, więcej informacji na www.dzienziemi.org.pl