VIVA

Zbliżają się kolejne obchody Światowego Dnia Ziemi 2013

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. W Polsce początek obchodów to rok 1990. Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Co roku w tym wydarzeniu uczestniczy też Fundacja Viva! W tym roku zapraszamy na nasze stoisko w dn. 28 kwietnia w godz. 10-18.00.

Na stoisku fundacji Viva! zaprezentowane zostaną dotychczasowe działania podejmowane na rzecz zwierząt. W związku z tegorocznym tematem Dnia Ziemi, przedstawione zostaną zostaną materiały publikowane na łamach miesięcznika Vege w dziale Ekologika związane z szeroko pojętą tematyką ekologii w tym elektroodpadów.  Dodatkowo mamy w planach zaprezentowanie wydawanego przez fundację miesięcznika Vege. Na stoisku planujemy również dystrybucję wydawanych przez Fundacje broszur, raportów i materiałów dotyczących ochrony zwierząt i środowiska. Stoisko bedzie prezentowało również informacje o działaności i zwierzętach ze schroniska w Korabiewicach oraz zachęcało podejmowania różnorodnych form wolontariatu. Uzupełnieniem będzie dostępna na stoisku degustacja i sprzedaż wegetariańskich potraw. Na miejscu zbierane będą podpisy pod petycjami, dostępne będą materiały akcji – raporty, ulotki, plakaty itp., prowadzona będzie sprzedaż książek i gadżetów.

Stoisko promować będzie również ideę zdrowego odżywiania opartego na humanitarnym traktowaniu zwierząt i współczuciu dla nich – dostępne materiały informacyjne dotyczące wegetarianizmu, nowe czasopisma o tematyce żywienia wegetariańskiego, książki i broszury dotyczące zdrowego stylu życia i żywienia, sprzedaż i degustacja wegetariańskich potraw.

Uczestnikami są rodziny, ale też dzieci i młodzież szkolna. Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i wiele organizacji pozarządowych. Festyn finałowy polskich obchodów odbędzie się 28 kwietnia w Warszawie, w parku Pole Mokotowskie, w godz.10.00 – 18.00. Wcześniej odbędą się coroczne konkursy – Konkurs Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2012 – zapraszamy do zgłaszania swoich kandydatur, konkurs fotograficzny „Parki Narodowe” oraz wystawa pokonkursowa w Kampinoskim Parku Narodowym. Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska.
 

Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2013 roku odbywać się będą podczas realizacji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pt. „Elektroodpady – proste zasady” dofinansowanej ze środków NFOŚiGW i festyn poświęcony będzie w głównej mierze tej tematyce. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń. Istotny jest przekaz – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i jako taki nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika. Podczas Dnia Ziemi organizatorzy chcą upowszechnić właściwe postępowanie z elektroodpadami, zachęcać do segregowania oraz poinformować o korzyściach z recyklingu i odzysku ZSEE. Tradycyjnie podczas festynu organizowana będzie WIELKA ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW DO PRZETWORZENIA w zamian rozdawane będą sadzonki i nasiona roślin ozdobnych.

Serdecznie zapraszamy, więcej informacji na www.dzienziemi.org.pl

Skip to content