VIVA

ZERWIJMY ŁAŃCUCHY – akcja miesięcznika „Mój Pies”, zapraszamy do wzięcia udziału

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mamy XXI wiek, a w Polsce, na łańcuchach spędzają swoje życie miliony psów. Choć już od dawna głośno mówi się o tym, że przywiązywanie psów na sznurze lub na łańcuchu do budy równoznaczne jest ze znęcaniem się nad zwierzętami, prawo ciągle nie zakazuje tego procederu. A powinno!<br />Pies jest istotą, która potrzebuje kontaktu z innym zwierzętami i ludźmi, jeśli go tego pozbawimy, cierpi psychicznie z powodu samotności i stresu, który ona za sobą pociąga. Ograniczenie ruchu i kontaktów socjalnych odbija się także na psychice zwierzęcia. Po pierwsze pies jest zmuszony załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w pobliżu swojego legowiska &#8211; co normalnie jest niedopuszczalne z punktu widzenia psiej psychiki. Ograniczamy zwierzęciu wykonywanie zachowań zgodnych z jego instynktem, takich jak znakowanie terenu, eksploracja, a także bardzo potrzebna dla zdrowia psychicznego i fizycznego dawka codziennego ruchu. A także, co być może jest najgorsze w tym wszystkim, skazujemy go na samotność&#8230; Psy uwiązane na łańcuchach popadają często na choroby psychiczne, depresję, stają się agresywne.

Miesięcznik &#8222;Mój pies&#8221; w 2007 roku rozpoczął akcję protestacyjną przeciwko trzymaniu zwierząt na łańcuchach. Poprzez organizowanie w całym kraju happeningów, pragną zwrócić uwagę opinii publicznej na ten problem. Zaczęło się bardzo skromnie, od kilku miast w Polsce, gdzie na głównych rynkach ochotnicy przywiązywali się do bud by zaprotestować przeciwko takiemu traktowaniu czworonogów. Akcja okazała się ogromnym sukcesem. Z roku na rok przybywa chętnych do wzięcia udziału w proteście. Do bud przypinają się także osoby publiczne, np. Michał Piróg, posłanka Joanna Senyszyn i wiele innych znanych osób.

W tym roku do akcji czynnie włączamy się i my &#8211; Fundacja Viva! Mamy wspaniałych wolontariuszy oraz sympatyków związanych z naszą akcją od lat. Nigdy nas nie zawiedliście, dlatego liczymy na Was i tym razem.

ZGŁASZAJCIE SIĘ DO NAS Z MIAST, MIATECZEK I WSI! LICZYMY, ŻE PRZY WASZEJ POMOCY, UDA NAM SIĘ ZORGANIZOWAĆ WIELKĄ OGÓLNOPOLSKĄ AKCJĘ!!!

Z akcją miesięcznika &#8222;Mój Pies&#8221; chcemy dotrzeć w nowe miejsca. Liczymy na osoby, które włączą się czynnie do akcji, zorganizują happeningi w swoich miejscowościach i 19 września, wraz z resztą Polski przykują się do bud na jeden dzień!

Pytania i zgłoszenia kierujcie na adres:
Magda Buszko
lancuchy@petstar.nazwa.pl
tel. +48 661-918-926<br>

Czekam na Wasze listy i zgłoszenia!
Magda Buszko
Fundacja Viva!<br><br /><a href="http://www.zerwijmylancuchy.pl/" target="_blank">www.zerwijmylancuchy.pl/</a>