Wbrew pozorom, nagły atak zimy przy łagodnych na co dzień temperaturach, może być dla zwierząt tragiczny w skutkach. Jak zadbać o zwierzęta zimą?
Zim w ostatnich latach nie można nazwać srogimi. Wielu z nas wręcz z nostalgią wspomina zimy sprzed lat i tęskni za widokiem śniegu. Jednak zwierzaki domowe nie pamiętają lub nie znają mroźnych i śnieżnych zim i mogą być na takie warunki zupełnie nie gotowe!
Opiekunowie zwierząt odzwyczaili się od trwających tygodniami mrozów i mogą w mniejszym stopniu przygotowywać do nich swoje zwierzaki. Mogą zakładać, że skoro coś trwa tylko kilka dni, to nie ma to większego znaczenia… Tymczasem nieprzyzwyczajone zwierzęta zimą cierpią pozostawiane przy dziurawych budach czy rozpadających się obórkach, często bez dostępu do wody.
Mróz potrafi zabić.
Warunki, w jakich żyją zwierzęta gospodarskie i domowe w Polsce, już na co dzień pozostawiają wiele do życzenia. Pozapadane w ziemię psie budy, pomieszczenia bez drzwi czy wieczny brak wody – to codzienność jaką obserwujemy nie tylko na wsiach… Opiekunowie zwierząt często zapominają o ich nawet najbardziej podstawowych potrzebach. Jeszcze bardziej dramatycznie robi się, kiedy warunki atmosferyczne stają się bardziej dotkliwe – ludzie pozamykani w ciepłych domach i zajęci swoimi sprawami potrafią zwyczajnie zapomnieć o zwierzętach, które są przecież od nich zależne!
A mróz potrafi zabić. Nagłe spadki temperatur są szokiem dla zwierząt, które człowiek sobie udomowił. Dlatego to właśnie człowiek ma obowiązek zadbać o zwierzęta zimą!
Psia dola.
Jeśli utrzymujemy psa na zewnątrz, w kojcu, przy budzie czy luzem na posesji, w największe mrozy najlepiej wpuścić go do środka. Wprowadź psa do domu, sieni, wiatrołapu czy kotłowni (najlepiej do ogrzewanego pomieszczenia), szczególnie na noc! Nocami temperatura spada o kilka kolejnych stopni, które mogą być kluczowe.
Zadbaj o budę.
Warto w zimę sprawdzić, czy buda, w której bytuje zwierzę jest ocieplona. Najlepiej, gdyby ocieplone były zarówno boki budy jak i jej podłoga. Świetnym obiciem zapewniającym ocieplenie jest tani i dostępny w marketach budowlanych styropian w arkuszach! Buda oczywiście nie może mieć dziur – ani w ścianach, ani w środku w podłodze! Przy ocieplaniu budy warto zadbać o to, aby wszelkie dziury załatać. Buda musi też stać na podwyższeniu, które daje izolację od ziemi. Można postawić ją na cegłach lub palecie tak, aby nie miała bezpośredniej styczności z podłożem – to rozwiązanie proste i tanie a bardzo skuteczne!
Ważnym elementem, który szczególnie zimą jest kluczowy, jest słoma którą wyścielamy budę. Istotne, aby słoma była sucha i abyśmy dokładali ją regularnie do budy tak, aby pies zawsze miał możliwość się w niej “zakopać”. Słoma nie pobiera wilgoci tak bardzo jak koce czy inne tekstylia i daje bardzo dobrą izolację! Jedna kostka słomy wystarczy na bardzo długo. Aby uchronić psa przed mroźnym wiatrem czy padającym śniegiem, można w wejściu do budy zawiesić zasłonkę z grubego koca lub kawałka dywanu. To rozwiązanie jest praktycznie bezkosztowe – wystarczy kawałek materiału i parę gwoździ.
Zwróćmy uwagę, czy wejście do budy nie jest zbyt duże – powinno być ono na tyle duże, że pies jest w stanie przez nie wejść, ale na tyle ciasne, żeby nie wpadał przez nie do środka wiatr. Ważne, aby buda nie była za duża (lub za mała!) dla konkretnego psa. Buda musi być na tyle duża, że dany pies się do niej mieści, ale także – na tyle ciasna, aby pies mógł ją ogrzać własnym ciałem! Im ciaśniejsza buda, tym lepiej trzyma ciepło!
Koniec z łańcuchem!
Łańcuch to nie tylko okrutna “tradycja”, ale także niebezpiecznie zimą narzędzie. Warto w ogóle z niego zrezygnować i zainwestować w dobre ogrodzenie posesji. Jednak na pewno należy zamienić łańcuch na obrożę, ponieważ łańcuch może zimą przymarznąć i bardzo wychładzać zwierzę oddając temperaturę bezpośrednio w jego ciało, może również powodować przez to urazy a na pewno sprawiać wielki dyskomfort!
Kot też potrzebuje schronienia.
Zimą koniecznie trzeba zapewnić kotom żyjącym na zewnątrz ciepłe ciasne miejsce do spania! Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest wpuszczenie kotów do pomieszczenia: do domu, sieni, kotłowni. Jeśli jest to niemożliwe, należy zapewnić im dobre budki na zewnątrz. Takie budki kupić można już za kilkanaście złotych, są one wykonane ze styropianu, co daje dobrą termoizolację. Budki należy postawić w osłoniętym od wiatru miejscu.
Zwierzęta gospodarskie cierpią.
Zwierzęta gospodarskie takie jak krowy, konie, świnie i kury to bardzo często spotykane zwierzęta w polskich gospodarstwach. Zimą praktycznie ich nie widujemy, bo tych kilka miesięcy spędzają one najczęściej w swoich oborach i stajniach. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, wszystkie zwierzęta muszą mieć do dyspozycji pomieszczenia chroniące je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Co to oznacza? Pomieszczenia muszą być na pewno w dobrym stanie technicznym, muszą być też zamykane – aby do środka nie wpadał wiatr, śnieg czy opady a także nie tworzyły się przeciągi. Zwierzęta ogrzewają pomieszczenia swoim własnym ciepłem – dlatego najlepiej aby pomieszczenia były suche i dobrze wentylowane. Ponadto, co ważne, pomieszczenia, w których bytują zwierzęta gospodarskie muszą mieć dostęp do światła dziennego – czyli okna lub inne otwory, które wpuszczą światło i sprawią, że zwierzęta nie będą stały pół roku w ciemnościach.
Ważnym jest także, żeby zwierzęta miały zapewnioną stale suchą ściółkę w takiej ilości, która da dobrą termoizolację a jednocześnie nie sprawi, że będzie niebezpieczna. Zbyt wysoka warstwa słomy gromadzona tygodniami często sprawia, że zwierzęta ocierają się grzbietami o sufit lub narażone są na urazy podczas przemieszczania. Ściółka powinna być regularnie dokładana, aby zwierzęta nie spały we własnych wilgotnych i zamarzających fekaliach.
Spadek temperatury jest u zwierząt takich jak krowy odczuwalny jako stres związany z poczuciem troski o dostateczną ilość jedzenia. Warto dawać kopytnym zimą dodatkowe porcje siana. Poleca się zwiększać ilość podawanych porcji paszy i polepszać zimą jej jakość!
Woda i karma to podstawa!
Oczywistym jest, że każde zwierzę musi mieć stały dostęp do wody. Czy to pies, czy kot, czy krowa – zapewnienie dostępu do wody to jeden z minimalnych warunków dobrostanu, jaki muszą mieć zapewnione zwierzęta! Zimą woda szybko zamarza, dlatego nie wystarczy dolewać jej raz dziennie – trzeba regularnie sprawdzać, czy woda nie zamieniła się już w lód.
Zwierzęta zimą tracą wiele energii na ogrzewanie siebie i otoczenia. Budy czy pomieszczenia gospodarskie nie mają własnego ogrzewania – to zwierzęta swoim ciepłem ogrzewają ich wnętrza! Dlatego ważnym jest, aby zimą podawać zwierzętom wysokokaloryczną karmę. Pokarm musi być bogatszy i zapewniać zwierzętom więcej energii. Można użyć gotowych pasz czy karm lub zasięgnąć porady weterynarza w sprawie tego, co dodawać do posiłków.
Reaguj – ratuj przed zimnem!
Zimą jesteśmy mniej aktywni, ale nie możemy być mniej czujni. Jeśli widzisz zwierzę w nieodpowiednich warunkach – szczególnie zimą, nie czekaj: Reaguj!
Udokumentuj warunki, w jakich żyją zwierzęta i zgłoś sprawę: lokalnej organizacji, Policji, Straży Miejskiej, Powiatowemu Inspektoratowi Weterynarii czy lokalnym władzom! Zobacz jak zgłaszać interwencje.
Nie pozostawaj obojętny! Mróz potrafi zabijać!
Widzisz zwierzęta w nieodpowiednich warunkach? Napisz do nas: interwencje@viva.org.pl
Dowiedz się więcej o naszej grupie interwencyjnej.