VIVA

1% w 2022 – co zmienia Polski Ład?

Czy zmiana przepisów wpłynie na 1% w 2022 roku?

1% w 2022 to temat, który powraca w naszych rozmowach z Wami. Pytacie nas w mailach i wiadomościach prywatnych, w mediach społecznościowych. Dlatego spróbujemy odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Was (i nas!) pytania. Jednak od razu uprzedzamy: jasnych odpowiedzi nie znają nawet księgowi!

Wraz z początkiem nowego roku, 2022., wiele osób zadało sobie pytanie: czy cokolwiek zmieni się w moim rozliczeniu podatkowym? W związku z nowymi regulacjami, które niesie ze sobą tzw. Polski Ład, to całkiem zasadne pytanie! Aby rozwiać te wątpliwości, zapytaliśmy u źródła – w dziale księgowości:

Obecnie większość księgowych i ekspertów podatkowych próbuje dojść do – nomen omen – ładu, z nowymi przepisami podatkowymi. Na ten moment możemy z całą pewnością stwierdzić, że w 2022 roku rozliczamy się jeszcze na tych samych zasadach, co przez kilka ostatnich lat. Mimo wszystko dobrze jest mieć na uwadze fakt, że sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Pojawiają się nowe rozporządzenia, nad którymi głowią się całe działy księgowości, próbując zapewnić swoim Klientom jak najlepsze wsparcie. Niestety, nie jestem w stanie powiedzieć, na ile sytuacja zmieni się w przyszłym roku. Wciąż nie wiemy, czego dokładnie się spodziewać. Bardzo możliwe, że sytuacja wyklaruje się dopiero z początkiem roku 2023.

Przekaż swój 1% dla zwierząt. To wielkie wsparcie, bez względu na wysokość kwoty, którą możesz przekazać. 1% przekazujesz bezpłatnie, w ramach rozliczenia PIT. www.1procent.viva.org.pl

Czy za rok wciąż będzie możliwość przekazania 1% OPP?

Tutaj sprawa się komplikuje, ponieważ ze względu na zmianę kwoty wolnej od podatku i podniesienie progu do 30.000 złotych, duża część Podatników straci możliwość przekazywania 1%. Dlatego już dziś warto zadbać o to, aby nasz 1% na pewno trafił do organizacji, których działalność cenimy. Jeśli do tej pory nie przekazywałaś/nie przekazywałeś swojego 1% na cele charytatywne, np. ze względu na niewielką kwotę, w tym roku polecamy zwrócić na to szczególną uwagę. Każda kwota, bez względu na wysokość, jest na wagę złota dla Organizacji Pożytku Publicznego.

Jak przekazać 1% dla zwierząt

Uwzględnienie Fundacji Viva! w swoim zeznaniu podatkowym, to najprostszy sposób na wsparcie działań dla zwierząt. Należny podatek i tak musimy zapłacić, ale to do nas należy wybór, jak zostanie zagospodarowana jego część w postaci 1%. Właśnie ten symboliczny 1%, możemy i powinniśmy przekazać na rzecz misji, która jest nam droga. Uwzględnij w swoim rozliczeniu PIT Fundację Viva, wpisując w pole „wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego” KRS 0000135274. Dziękujemy już dziś, w imieniu zwierząt.

Rozlicz się z darmowym programem PITAX

Dlaczego warto skorzystać z rozliczenia w naszym bezpłatnym programie PITAX? Bo zarówno w wersji online jak i desktop, otrzymujesz pełne wsparcie programu, który przeprowadzi Cię, krok po kroku, przez formularz. Dodatkowo program jest regularnie aktualizowany, dzięki czemu masz pewność, że zawiera wszystkie bieżące regulacje podatkowe. Korzystając z PITAX w wersji dedykowanej Fundacji Viva!, nie tylko wspierasz zwierzęta swoim 1%, ale także zyskujesz wsparcie w odliczeniu wszystkich należnych Ci ulg. Program podpowiada, co możesz odliczyć i jak to zrobić. Odlicz wszystko i zapłać najniższy podatek, przy okazji pomagając zwierzętom.

Co jeszcze? PITAX co roku zachęca do programu poleceń. W zamian za 2 skuteczne polecenia programu znajomym, otrzymujesz roczną, cyfrową prenumeratę serwisów Wyborcza Premium. TUTAJ przeczytasz więcej o systemie poleceń.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój 1% wesprze działania Fundacji Viva! lub wybrany przez Ciebie cel, koniecznie zaznacz zgodę na przekazanie Fundacji Twoich danych osobowych. Tylko wtedy będziemy mogli sprawdzić, czy Twój 1% wpłynął na nasze konto.

Już teraz dziękujemy Ci za Twoją pomoc.

Infografika przedstawia porównanie dwóch programów do rozliczeń PIT - rządowego epity i PITAX. Polecamy rozliczenie z darmowym programem PITAX, dzięki któremu przekażesz 1% dla zwierząt, odliczysz wszystkie ulgi i szybciej otrzymasz zwrot z podatku. www.1procent.viva.org.pl

1% w 2022 roku jeszcze (względnie) bez zmian!

Bieżący rok to ostatnia okazja dla wielu osób, aby przekazać swój 1% podatku. Zgodnie z zapowiedziami ekspertów, wraz z nadejściem kolejnego, 2023 roku, wiele osób straci taką możliwość. To sprawi, że także Organizacje Pożytku Publicznego, takie jak Fundacja Viva!, zostaną w dużej części pozbawione tej formy pomocy finansowej. Tym bardziej prosimy o uwzględnienie Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt w swoim zeznaniu PIT za rok 2021. To dla nas potwierdzenie, że widzisz i doceniasz naszą pracę na rzecz zwierząt. To także ogromny zaszczyt, że właśnie Fundację Viva! chcesz w ten sposób wesprzeć i wyróżnić. Pamiętaj, że 1% nie jest darowizną – to część podatku, płaconego każdego roku, nieobciążona dodatkowymi opłatami. Darowizny zaś możemy od tego podatku odpisać, o czym pisaliśmy już u nas na stronie.

Twój 1% naprawdę pomaga

1% to wsparcie, które co roku pozwala na skuteczne i efektywne działania dla zwierząt w całej Polsce:

  • W ramach grup lokalnych działamy w 15 polskich miastach – od Warszawy, przez Lublin i Górny Śląsk po Bełchatów i Leszno. Prawie 200 wolontariuszy i wolontariuszek z grup, codziennie realizuje działania lokalne na rzecz zwierząt (więcej o naszych grupach aktywistycznych przeczytasz TUTAJ).
  • Fundacja Viva! to także 16 kampanii, poruszających rozmaite aspekty walki o prawa zwierząt. Działamy edukacyjnie i bezpośrednio, prowadzimy śledztwa, publikujemy ich efekty w raportach i filmach, a nasze interwencje i śledztwa często znajdują swój finał w sądach, gdzie walczymy o sprawiedliwość dla zwierząt, w ich imieniu.
  • Nie poddajemy się bez względu na polityczny klimat i zawsze szukamy rozwiązań najlepszych dla zwierząt.
  • Udzielamy wsparcia osobom, które walczą z wielkimi biznesami m.in. z branży futrzarskiej i hodowlanej, angażując się w lokalne inicjatywy przeciwko budowie ferm i zakładów przetwórczych. Każdego dnia zabiegamy o lepszy świat dla zwierząt.
  • Grupy prozwierzęce Fundacji Viva! działają w terenie, odławiając, kastrując i lecząc zwierzęta, także wolno żyjące koty; prowadząc Domy Tymczasowe, organizując odpowiedzialne adopcje psów, kotów, gryzoni. W ramach tych działań, każdego roku ratujemy setki, a nawet tysiące zwierząt.
  • Nasze Schronisko w Korabiewicach (ok. 60 km od Warszawy) jest bezpiecznym azylem dla uratowanych zwierząt, także tzw. hodowlanych, którym zapewniamy najlepsze możliwe warunki. Dzięki hojności Darczyńców utrzymujemy w Korabiewicach m.in. konie, kozy, krowy, owce, świnie, stado kur i gęsi a nawet lisy i jenoty. Wszystkie te zwierzęta są u nas na zawsze, otrzymując najlepszą karmę i opiekę. Korabiewice to też schronisko dla ponad 200 psów i kilkudziesięciu kotów, którym szukamy najlepszych możliwych domów, z którymi pracujemy behawiorystycznie i dbamy o ich dietę i stan zdrowia. Nasze zwierzęta otrzymują wysokiej jakości karmę oraz najlepszą opiekę weterynaryjną, bez względu na to, jakiego są gatunku, w jakim wieku i skąd do nas trafiły.

Przekaż swój 1% Fundacji Viva! i wspieraj zwierzęta. Kliknij w banner, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak przekazać swój 1%. KRS 0000135274 www.1procent.viva.org.pl
Skip to content