VIVA

Czy wiesz skąd pochodzą Twoje wielkanocne pisanki?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

<IMG SRC=http://www.viva.org.pl/baner/banner-wielkanoc.jpg>

Myślę, że wszyscy uwielbiamy zwierzęta. Cieszą nas obrazy biegających kurcząt po wiejskiej drodze, radosnej mamy kury wysiadującej jajka&#8230; A jajka właśnie są podstawowym elementem jednych z najważniejszych świąt &#8211; Wielkanocy. Skąd pochodzą? Czy jajka, którymi większość z nas dzieli się podczas świątecznego śniadania pochodzą od szczęśliwych kur?<br />Dramat wrażliwych ptaków

Chów klatkowy &#8211; tak właśnie nazywa się sposób, w jaki m.in. hoduje się kury i kurczaki. Przeważająca większości jajek, jakie można kupić w sklepach, pochodzi właśnie z takiej hodowli.
Co właściwie oznacza dla kur i kurcząt przebywanie na tego typu fermach?

Kury i koguty nie latają na długie dystanse, ale uwielbiają przebywać na wolnych przestrzeniach, przekopywać dziobem i łapkami ziemię w poszukiwaniu pożywienia. Na fermach przemysłowych całkowicie odbiera im się szansę, doświadczenia tego, do czego przeznaczyła je natura.

Okaleczone ciała i brak wolności

Te wrażliwe ptaki są stłoczone w bardzo małych klatkach, bez wygodnego podłoża. Powoduje to u nich wzrost agresji, więc zaczynają się dziobać i kaleczyć nawzajem. Zamiast zadbać o większą przestrzeń hodowcy obcinają młodym ptakom dzioby &#8211; najwrażliwszą część ich ciał.
To nie koniec przykrych wiadomości&#8230; Na takich fermach miejsce ma okrutna selekcja. Ptaki rodzaju męskiego traktowane są jak odpady. Ponieważ nie mogą znosić jajek, pisklaki rodzaju męskiego są rozrywane przez tzw. sekserów, lub po prostu wyrzucane &#8230;

Kury żyjące jedynie po to żeby znieść jajka, swoje smutne życie spędzają w zatłoczonym, dusznym, ciasnym pomieszczeniu, bez dostępu powietrza czy Słońca&#8230;
Ciała kur, z czasem przestają przypominać te, jakie posiadają te ptaki, żyjące na otwartych przestrzeniach. Słabe, zaczynają tracić pióra, są wątłe&#8230; wyglądają jak cienie &#8211; nie jak energiczne i dumne zwierzęta o pięknie połyskującym w Słońcu upierzeniu.

Bądź świadomym konsumentem &#8211; pamiętaj – jeśli nie rezygnujesz z jajek w swojej diecie, wybieraj te, które pochodzą z gospodarstw, na których zapewnia się kurom i kogutom naturalne warunki (jajka z numerem 0).
Bądź odkrywczy &#8211; zadbaj o więcej wegetariańskich i wegańskich alternatyw podczas Wielkanocy!
To proste a w dodatku, pozwala uniknąć uwikłania w bezduszny przemysł.

Filmy:
Zobacz życie kur na fermach:
http://www.petatv.com/tvpopup/Prefs.asp?video=cok_chickens

Zobacz jak żyją ptaki, uratowane z ferm:
http://www.petatv.com/tvpopup/video.asp?video=chicken-rescue&Player=wm&speed=_med

Serwisy z 100% humanitarnymi przepisami:

www.puszKKKA.spinacz.pl
www.kuchnia.wegetarianie.pl
www.kuchareczka.com
<br />