VIVA

Dzikie ptaki – czy trzeba do nich strzelać?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Spotkanie z Zenonem Kruczyńskim – byłym myśliwym, autorem głośnej książki „Farba znaczy krew”, obecnie walczącym z polowaniami na ptaki. Zenon Kruczyński to publicysta i aktywista ekologiczny.  Zawodowo zajmuje się pomaganiem ludziom w obszarach stresu, nauczyciel mindfulness w Instytucie Psychoimmunologii w Gdyni, trenuje mentalnie sportowców wysokiego wyczynu.

WSTĘP WOLNY.

KIEDY: 10 stycznia, czwartek, godz. 18.00

GDZIE: Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. I. Miecznikowa 1, aula 103b (w załączniku mapka z Google maps, z zaznaczeniem na różowo jak dotrzeć od strony ul. Żwirki i Wigury lub Grójeckiej) . Wydział Biologii jest 10 minut (tramwajem lub np. autobusem 175) od Centrum, na Ochocie. Można też dojść przez Pola Mokotowskie od metra.

Na spotkaniu można będzie posłuchać, co mówi o polowaniach były myśliwy, a także podyskutować z nim. Tematykę spotkania najlepiej nakreślą słowa samego Zenona Kruczyńskiego:

„Dzikie ptaki to jedne z najpiękniejszych istot na Ziemi, są uosobieniem wolności. Nie zgadzam się na ich zabijanie. Niech Żyją!

Myślistwo, w postaci która wyrodziła się we współczesnym świecie, jest anachronicznym przeżytkiem. Myśliwi mają ustawowe uprawnienia do zabijania zwierząt, także dzikich ptaków. Tę ustawową legitymacje prawną, dostali od społeczeństwa – również od Ciebie i ode mnie. Ta wąska grupa, około 100 tys. ludzi, 0,24% społeczeństwa, ma pełne prawa do zabijania. Pozostałe 37mln. 900tys., ludzi w Polsce, 99,76% społeczeństwa, jest ubezwłasnowolnione i całkowicie pozbawione jakichkolwiek praw decydowania o życiu dzikich zwierząt. Gdybyś chciał/chciała aby ta sarna czy też kuropatwa żyły i cieszyły Twoje oczy – nie masz żadnych szans na jej ochronienie – zostanią zastrzelone ze śrutu lub kuli. Strzelanie do migrujących ptaków to okrucieństwo i zaprzeczenie wobec coraz częściej podejmowanych inicjatyw na rzecz ochrony przyrody. Wolność ptakom! Zabijanie dla przyjemności, sportu, hobby, nie powinno być  dozwolone. Nikt w Polsce nie zabija ptaków dlatego że ma za mało jedzenia, lecz tylko dla swego kaprysu i zabawy. Czy musimy polować aby przeżyć, czy jesteśmy głodni? Czas najwyższy pożegnać relikty jaskiniowych sposobów na przeżycie. Dziki ptak to jedna z najpiękniejszych istot na tym świecie. Jest kwintesencją wolności i niezależności. Zabijanie ptaków to zabijanie piękna. Co możemy zrobić, aby odzyskać swój wpływ na nasze wspólne dobro – przyrodę, zwierzęta i ptaki? Możemy sie na to nie zgodzić. Ja się nie zgadzam na zabijanie dzikich ptaków! Niech żyją ptaki i niech ożywa ludzka wrażliwość.

Rozpoczęła się kampania organizacji pozarządowych, która ma doprowadzić do tego, że w Polsce dzikie ptaki będą żyć bezpiecznie. Na spotkaniu przedstawiona zostanie kampania przeciwko polowaniom na dzikie ptaki: Niech Żyją!  (więcej o kampanii na http://niechzyja.pl/  )  oraz zjawisko współczesnego myślistwa.

Petycję przeciwko polowaniom na dzikie ptaki można podpisać tutaj:  http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=8907