VIVA

Interwencja w sprawie zagłodzonych i zaniedbanych koni w Kałuszynie koło Mińska Mazowieckiego

Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt otrzymała zgłoszenie o znęcaniu się nad 6 końmi w Kałuszynie koło Mińska Mazowieckiego.<br />Dnia 19.02.2007 wraz z inspektorem d/s zwierząt – Kariną Schwerzler została przeprowadzona interwencja. Okazało się, że warunki były tragiczne – konie nie miały stajni – stały spętane pod gołym niebem, były skrajnie zagłodzone, wycieńczone i chore. Jak stwierdziła weterynarz z Inspekcji Weterynaryjnej, która pojawiła się na miejscu po naszym wezwaniu, zwierzęta mogły nie przeżyć następnego miesiąca! Istnieje podejrzenie, że taki los spotkał już 10 koni, które nie dożyły naszej interwencji i prawdopodobnie zostały pogrzebane na terenie gospodarstwa. Drewniane szopy, które kiedys pełniły funkcję stajni zostały w większości zjedzone przez konie z głodu – podobnie jak kora drzew na terenie posesji. Nagromadzenie odchodów stworzyło warstwę, która i tak uniemożliwiała zwierzętom wejście do tej prowizorycznej &#8222;stajni".

Właściciel tłumaczył się brakiem funduszy (mimo, że jest właścicielem m.in. kilku pojazdów) oraz stanem swojej psychiki. Zajmie się nim prokuratura ponieważ zostało złożone doniesienie o popełnieniu przestępstwa.

Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła fatalny stan zdrowia zwierząt i złe warunki ich przetrzymywania. Konie zostały odebrane i przetransportowane do nowych miejsc gdzie będą leczone i będą oczekiwały na wynik rozprawy sądowej decydującej o ich dalszym losie.

Apelujemy o wpłaty, dzięki którym będzie możliwe leczenie koni i pokrycie kosztów ich przetrzymywania oraz interwencji.

Fundacja Viva! 00-367 Warszawa, Kopernika 6/8, K.B. 53 1500 2080 1220 8000 0100 0000 posiadamy pozwolenie na zbiórki publiczne – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego

Interwencję udało się przeprowadzić bardzo sprawnie dzięki zaangażowaniu i przychylności Inspekcji Weterynaryjnej, Burmistrza Kałuszyna i urzędników gminy oraz osób, które społecznie pomogły przy transporcie i umieszczeniu zwierząt w nowych stajniach.

Film:

http://viva.org.pl/akcjens/kaluszyn/Kaluszyn_2007.wmv

Zdjęcia:

http://viva.org.pl/akcjens/kaluszyn/1.jpg
http://viva.org.pl/akcjens/kaluszyn/19.jpg
http://viva.org.pl/akcjens/kaluszyn/20.jpg
http://viva.org.pl/akcjens/kaluszyn/24.jpg
http://viva.org.pl/akcjens/kaluszyn/26.jpg
http://viva.org.pl/akcjens/kaluszyn/41.jpg
http://viva.org.pl/akcjens/kaluszyn/5.jpg
http://viva.org.pl/akcjens/kaluszyn/7.jpg
<br><br /><a href="http://www.viva.org.pl/akcjens/kaluszyn/KaluszynInfoPras.pdf" target="_blank">www.viva.org.pl/akcjens/kaluszyn/KaluszynInfoPras.pdf</a> – WERSJA PDF
<br>

Skip to content