VIVA

Jak mleko, to tylko roślinne!

22 sierpnia to Światowy Dzień Mleka Roślinnego, podczas którego zwracamy uwagę na roślinne alternatywy dla mleka pochodzenia zwierzęcego. Z tej okazji zorganizowaliśmy akcje uliczne z degustacją.

Na stoiskach Vivy w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Poznaniu rozmawialiśmy o roślinnych alternatywach nabiału i częstowaliśmy, bo najłatwiej się przekonać jak się spróbuje. A można było spróbować mleka roślinnego, bezmlecznej czekolady, kawy mrożonej na mleku owsianym oraz pysznych wegańskich ciast i ciasteczek.

Świat roślinnych alternatyw jest różnorodny, a kolejne firmy wprowadzają do swojego asortymentu roślinne mleko, sery czy jogurty. W dzisiejszych czasach produkty roślinne są powszechnie dostępne.

Dlaczego nabiał roślinny?

Powodów dla wyboru roślinnego nabiału jest wiele. Po pierwsze dla zdrowia.Badania konsekwentnie pokazują, że pełnowartościowa dieta roślinna – w tym mleko roślinne – są dobre dla ludzkiego zdrowia. Roślinny sposób odżywiania może pomóc w zapobieganiu nadciśnieniu, otyłości, cukrzycy, chorobom serca i niektórym rodzajom nowotworów. Krowie mleko nie jest potrzebne dla zdrowia. Wręcz przeciwnie, liczne badania potwierdzają, że spożycie mleka pochodzenia zwierzęcego może mieć fatalny wpływ na nasz organizm. Druga motywacja to środowisko. Przemysłowy chów zwierząt jest jednym z głównych motorów zmian klimatycznych. Przejście z mleka krowiego na mleko roślinne to jeden ze sposobów, dzięki którym można znacznie zmniejszyć swój negatywny wpływ na planetę.

Z empatii do zwierząt

Kolejny powód to zwierzęta. Przemysł mleczarski ogromnie eksploatuje krowy. Wiele osób nadal nie wie, że krowa podobnie jak inne ssaki wytwarza mleko dla swojego potomstwa. Nie daje mleka sama z siebie. Przykrą prawdą jest także to, że po latach eksploatacji, krowy mleczne kończą w rzeźni. Możemy świadomie decydować jaki przemysł wspieramy swoimi wyborami, a którego nie. Wybór roślinnych zamienników jest duży. Ponadto domowe mleko owsiane przyjazne dla planety i niewiążące się z okrucieństwem wobec zwierząt można przygotować w 10 minut. To naprawdę niewielki wysiłek, a ma ogromne znaczenie – mówi Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege.

Człowiek nie potrzebuje spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów mlecznych. Sposób ich pozyskiwania jest wysoce nieetyczny, stąd odczuwamy wysoką potrzebę informowania konsumentów o możliwości wyboru alternatyw jakimi są napoje roślinne i inne alternatywy nabiału. Życie krów mlecznych nie jest sielanką, często możemy ich życie porównywać do wysiłku związanego z przebiegnięciem maratonu, tyle że trwa on całe życie do momentu, aż zwierzę przestanie być odpowiednio wydajne, stanie się bezpłodne lub zachoruje, wtedy trafi na ubój – mówi Dawid Rakoczy, koordynator kampanii Białe Kłamstwa.

Daj szansę diecie roślinnej

Fundacja Viva! prowadzi akcję Zostań Wege na 30 dni, która ma na celu pokazanie, że zbilansowana dieta roślinna nie jest trudna, a za to różnorodna i smaczna. To co ląduje na naszym talerzu ma znaczenie nie tylko dla zwierząt, naszego zdrowia, ale także dla przyszłości planety. Dołączając do darmowego programu można korzystać z bazy sprawdzonych, roślinnych przepisów i merytorycznej wiedzy na temat odżywiania. Program dostępny jest także w bezpłatnej aplikacji na IOS i Android.

Jak mleko, to tylko roślinne! to wspólne akcje kampanii Zostań Wege, Białe Kłamstwa i lokalnych grup Vivy! W akcji wzięły także udział lokale i firmy: w Poznaniu Kwiaciarnia Bistro i Bar, w Łodzi Majne Szwajne Vegan Deli i Jemy kremy, a w Warszawie Vege MIASTO i Wegańskie Serce.

Skip to content