VIVA

MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ PISANIA TESTAMENTÓW

Tylko 9 na 100 Polaków powyżej 45 roku życia napisało testament.

Tak wynika z najnowszych badań[1] Research Collective przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Otwarte Forum we współpracy z kancelarią prawno-podatkową GWW.

Na pytanie „Dlaczego nie napisałeś testamentu”, aż 42 na 100 respondentów odpowiedziało, że nie zastanawiało się nad tym. 23 proc. osób uważa natomiast, że nie ma nic cennego, co mogłoby po sobie zostawić.

Ci, którzy sporządzenie tego dokumentu mają za sobą, najczęściej udawali się w tym celu do notariusza. Tak zrobiło 7 na 10 osób. Pozostali wybrali testament własnoręczny, ponieważ uważają, że taka forma jest wystarczająca (41 proc.) oraz że testament napisany w kancelarii notarialnej jest zbyt drogi (30 proc.)

W dalszym ciągu zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród spadkobierców uwzględnianych w testamencie są członkowie rodziny (87 proc.). Na drugim miejscu plasują się równolegle przyjaciele oraz fundacja lub stowarzyszenie (po 6 proc.) 1 na 100 respondentów uwzględnił w testamencie zaprzyjaźnioną instytucję, taką jak szpital, dom dziecka lub bibliotekę.

”Liczba Polaków piszących testament jest taka sama jak rok temu[2]” – wyjaśnia managerka kampanii „Napisz Testament” Ewelina Szeratics. Od sześciu lat, razem z trzynastoma fundacjami i stowarzyszeniami, edukuje Polaków w dziedzinie testamentów. ”W dalszym ciągu decyzję o sporządzeniu tego dokumentu przekładamy ‘na później’. Ale niestety, życie pokazuje, że gdy ‘później’ następuje, na napisanie testamentu jest już za późno. Przez to cierpi rodzina, na której najczęściej spoczywa odpowiedzialność za uporządkowanie wszystkich spraw po zmarłym” – tłumaczy ekspertka

Aby zachęcać Polaków do pisania testamentów i przełamywać stereotypy związane z tymi dokumentami, twórcy kampanii „Napisz Testament” już po raz szósty organizują Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. W tym roku przypada on na 3-9 października. Codziennie, w samo południe, na facebookowym fanpage’u Napisz Testament odbędą się webinary. Ich goście to eksperci od prawa spadkowego, którzy nie tylko podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale również odpowiedzą na pytania uczestników związane z testamentami. Osoby, które nie posiadają konta na Facebooku, będą mogły obejrzeć powtórkę webinaru na kanale Napisz Testament na Youtube.

Dokładne informacje na temat Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów można znaleźć na stronie www.napisztestament.org.pl

Fundacja Viva! od lat wspólnie z innymi organizacjami społecznymi zachęca do pisania testamentów. Na początek zachęcamy do wzięcia udziału w webinariach zaplanowanych na tegoroczny Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. To bogate źródło wiedzy, którą eksperci dzielą się za darmo. Informacje te mogą być kluczowe dla wielu osób, które od dawna zastanawiają się nad sporządzeniem własnego testamentu. W razie zainteresowania uwzględnieniem w testamencie niewielkiej kwoty na rzecz zwierząt pod opieką Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! prosimy kierować się na stronę: www.testament.viva.org.pl

Pamiętaj, że po uwzględnieniu w testamencie rodziny lub przyjaciół, możesz również zapisać Dobro, pamiętając o wybranej fundacji lub stowarzyszeniu.


[1] Badanie omnibusowe przeprowadzone metodą Cawi na reprezentatywnej grupie 1074 osób powyżej 45 roku życia

[2] Z badań przeprowadzonych w 2021 r. przez Kantar na zlecenie kancelarii prawno-podatkowej GWW we współpracy z Fundacją Otwarte Forum wynika, że 8 na 100 Polaków napisało testament. Mimo, że ta liczba jest niższa o jeden punkt procentowy od tegorocznych (2022) wyników badań, eksperci twierdzą, że ze statystycznego punktu widzenia nie się nie zmieniło.

Skip to content