VIVA

Sprzedaż żywych zwierząt jest nieetyczna, choć legalna

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Handel żywymi zwierzętami w Polsce i na świecie jest legalny, o ile nie chodzi o gatunki ściśle chronione. Oczywiście taki stan rzeczy długo się jeszcze nie zmieni. Być może nigdy. Czy jednak oznacza to, że nie należy dążyć do wypracowania takich norm etycznych, które jak najlepiej zabezpieczą interesy bezbronnych istot, które same nie mogą o sobie decydować?

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva! niezmiennie stoi na stanowisku, że prawa zwierząt obejmują również ich godne traktowanie. Jeśli zatem dochodzi do sprzedaży i kupna zwierzęcia, należy dołożyć wszelkich starań, aby żywe stworzenie miało zapewniony komfort przy zmianie miejsca zamieszkania, a warunki jego nowego bytowania były odpowiednie dla wymagań danego zwierzęcia.

Handel zwierzętami absolutnie nie powinien mieć miejsca w internecie. Sieć to miejsce, które ma ogromną siłę przebicia oraz możliwości nagłaśniania różnych ofert. Daje także możliwość bycia anonimowym. Korespondencja mailowa czy rozmowa telefoniczna nigdy nie da możliwości sprawdzenia nowego domu ani tego, co stanie się ze sprzedanym zwierzęciem. Dlatego właśnie zanim fundacje takie jak nasza oddadzą zwierzę do adopcji, przeprowadzają wizytę przedadopcyjną (a potem często również poadopcyjną). Nie tylko sprawdza się warunki, jakie nowy opiekun zapewni zwierzęciu. Osobisty kontakt z kandydatem na opiekuna daje możliwość nawiązania bliskiej relacji. Dzięki takim zabiegom kwestia przyjęcia pod swój dach żywego zwierzęcia nabiera odpowiedniej wagi, a zwierzęciu nadaje status podmiotu.

Niezwykle mocno poruszył nas fakt, że tak wielka organizacja jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dopuszcza sprzedaż żywych zwierząt na swoich aukcjach. Nie jesteśmy przeciwko WOŚP! Przeciwnie – podziwiamy Jurka Owsiaka, jest dla nas wzorem do naśladowania, jednak fakt sprzedaży zwierząt na aukcjach charytatywnych sprowadza bezbronne istoty do roli przedmiotu. WOŚP nie może ani nie chce kontrolować tego, w jakich warunkach będą odtąd przebywały sprzedawane zwierzęta. Przerzuca ten obowiązek na ofiarodawców. Poniekąd słusznie, jednak tak wielka organizacja, która od lat wpływa na wrażliwość tysięcy Polaków, powinna zdawać sobie sprawę, że kupowane na jej aukcjach przedmioty najczęściej nabywane są w drodze szlachetnego porywu serca – jednak bez głębszego przemyślenia… Jeśli tym „przedmiotem” jest żywe stworzenie, sytuacja staje się dramatyczna. 

Jako fundacja od lat zajmująca się niechcianymi zwierzętami zastanawiamy się też, czym kierują się sami wystawiający. Czy przypadkiem nie liczą na to, że przy okazji akcji Wielkiej Orkiestry pozbędą się kłopotu w postaci zawadzającego zwierzęcia? A adopcje zwierząt w Polsce to bardzo trudna sprawa – wiedzą o tym najlepiej setki tysięcy niechcianych psów, kotów i innych zwierząt poupychanych w strasznych warunkach w schroniskach w całej Polsce.

Apelowaliśmy do Wielkiej Orkiestry o zaprzestanie handlu żywymi zwierzętami. Sprawa byka z Pleszewa nabrała takiego rozgłosu, że WOŚP, uznając, iż to godzi w jej wizerunek, odwołała aukcję. Natychmiast skontaktowaliśmy się z właścicielem Gospodarstwa Rolnego Bronówktóre zaoferowało bykaBardzo chcieliśmy go uratowaćNiestetywłaściciel zdążyłjuż wysłać zwierzę razem ze stadem na rzeźa na konto WOŚP przelał jako darowiznękwotę minimalną za bykaSzkoda – to zwierzę miało szansę żyćMiejsce już czekało wKorabiewicach

Ale nie odpuszczamyNa aukcjach WOŚP  wystawione inne żywe zwierzętaWalczymy onieJeśli uda nam się je wykupićzostaną wystawione do adopcjiTakADOPCJIczylinieodpłatnego przekazania zwierzęcia do nowych opiekunówktórzy na piśmie zobowiążąsięże zwierzęta będą u nich żyć  do swojej naturalnej śmierciPrzed każdą adopcjąsprawdzimy nowe miejscepo niej pozostaniemy w kontakcie z gospodarzami nowychdomów.

Pieniądzektóre ofiarowaliście na wykup bykazostaną przeznaczone na wykupieniepozostałych zwierząt z aukcji WOŚP.

Jeśli nas popieraszmożesz wesprzeć nasze działania i pomóc nam wykupić zwierzęta:

Fundacja MRNRZ Viva
WarszawaKawęczyńska 16/42a;
numer konta05 1370 1109 0000 1706 4838 7319
koniecznie z dopiskiemzwierzęta WOŚPu

dla przelewów z zagranicy:
Bank DnB Nord
ul. Postępu 15C; 02-676 Warszawa
swift/bic: MHBFPLPW
IBAN: PL05137011090000170648387319

Po zakończonych aukcjach opublikujemy pełne rozliczenie z przekazanych na ten celpieniędzyjak również poinformujemy Was o losach wszystkich uratowanych zwierząt.