VIVA

Światowy Dzień Ziemi 2014 – „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Tegoroczny finał w postaci otwartego festynu organizowany jest w niedzielę 27 kwietnia, w godz. 10.00 – 18.00, w Warszawie, w Parku Pole Mokotowskie – nie może na nim zabraknąć Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva!

W związku z tegorocznym tematem Dnia Ziemi którym jest hasło „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”, nasza Fundacja na swoim stoisku, będzie się koncentrowała na przedstawieniu materiałów dotyczących podejmowania świadomych nawyków konsumenckich przyjaznych dla zwierząt. Będzie się można spotkać z nami osobiście, porozmawiać, ale także zapoznać się z prowadzonymi aktualnie kampaniami.

Na stoisku będzie obecna redakcja magazynu Vege, a wraz z nią możliwość kupienia nowszych i starszych egzemplarzy Vege w atrakcyjnych cenach! Stoisko będzie prezentowało również kampanię Zostań Wege na 30 dni, a osoby które zapiszą się do darmowego programu otrzymają miły upominek na start!  

Dla wszystkich zainteresowanych swoim zdrowiem i dietą przygotowaliśmy niezwykłą możliwość DARMOWEJ konsultacji dietetycznej u magistra dietetyki specjalizującego się w dietach roślinnych, Kuby Sobieckiego. Kuba będzie przyjmował chętnych w naszym namiocie w godz. 14.00 – 16.00. Uzupełnieniem części teoretycznej będzie możliwość zakupu i degustacji potraw wegetariańskich przygotowanych przez Vegavani!

Zmiana nawyków i stylu życia możliwa jest także przez świadome adopcje zwierząt – w tym celu na stoisku Fundacji uzyskać będzie można informacje o adopcjach zwierząt m.in. ze Schroniska w Korabiewicach. Zachęcać również będziemy do podejmowania różnorodnych form wolontariatu na rzecz zwierząt. Podczas niedzielnego spotkania, będą z nami wolontariusze ze Schroniska w Korabiewicach wraz ze swoimi podopiecznymi. Pośród psiaków, będzie również… świnka! A te zwierzaki, których nie będziemy mogli przywieźć na Pola Mokotowskie będzie można obejrzeć na przepięknych fotografiach autorstwa Ireny Kowalczyk.

Stoisko promować będzie również ideę zdrowego odżywiania opartego na humanitarnym traktowaniu zwierząt i współczuciu dla nich – dostępne materiały informacyjne dotyczące wegetarianizmu, nowe czasopisma m.in. Zeszyty Praw Zwierząt, komiksy, raporty o tematyce żywienia wegetariańskiego, książki i broszury dotyczące zdrowego stylu życia i żywienia, oraz wiele innych gadżetów przygotowanych do sprzedaży przez nasz sklepik!

Nie zabraknie również niespodzianki – będzie można m.in. wesprzeć nasze działania kupując… „kota w worku”!

Cały dochód ze sprzedaży oczywiście przeznaczony będzie na pomoc zwierzętom!

Także przybywajcie!. Nasz namiot znajdziecie tuż przy wejściu na Pola Mokotowskie od strony parkingu na ul. Batorego.

Święto Dzień Ziemi organizowane jest w Polsce od 1990 roku głównie w celu przybliżenia społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

Coroczny festyn i obchody organizuje Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi są częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. „Zmieniaj nawyki – nie klimat!” prowadzonej od września 2013 do końca czerwca 2014 roku. Kampania dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

A co więcej na Festynie w tym roku?

  • Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady, opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła będziemy jak co roku zbierać te odpady rozdając w zamian rośliny. Punkt zbiórki tradycyjnie uruchomiony zostanie na Skrze, wjazd od ul. Wawelskiej, a nad jego organizacją czuwać będzie Remondis Electrorecycling, Electrosystem Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz Eko-Punkt Organizacja Odzysku S.A.
  • Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi będzie firma Gumtree, która w kwietniu br. obchodzi 10-lecie obecności na polskim rynku. Właściciel bardzo popularnego w Polsce i na świecie portalu bezpłatnych ogłoszeń przygotował szereg atrakcji, m.in. tort urodzinowy, darmowy poczęstunek oraz wspólne sadzenie drzewa Gumtree na Polu Mokotowskim. W ten sposób firma chce zachęcić warszawiaków do dbania o przyrodę oraz integracji i wypoczynku na świeżym powietrzu. 
  • Polska Organizacja Turystyczna pomoże „odkryć swój Eden w Polsce”. Podczas festynu zaprezentowane zostaną miejsca turystyczne – polscy laureaci konkursu Komisji Europejskiej.
  • Lasy Państwowe tradycyjnie przygotują 10.000 sadzonek rodzimych drzew, które będą wydawane już od godz. 13.00. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi ‘2014, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu.
  • Kraina Małych Przyjaciół Klimatu czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne
    i artystyczne o klimacie. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Ekspozycja plenerowa „Klimat w szklarni”. Astronomiczna lekcja o klimacie. Laboratorium przemian
     
  • Prezentacje 23 Polskich Parków Narodowych – po kilku latach na festyn Dnia Ziemi wracają parki narodowe – to niewątpliwa atrakcja i przyroda polska w pigułce i w jednym miejscu