VIVA

Tydzień Praw Zwierząt 2021 za nami!

W ubiegłym tygodniu wypadał Dzień Praw Zwierząt. Z tej okazji grupa interwencyjna Fundacji Viva! zorganizowała Tydzień Praw Zwierząt, podczas którego poruszyła wiele tematów dotyczących zwierząt i ich praw.

22 maja obchodzimy w Polsce Dzień Praw Zwierząt. Ma on na celu upamiętnić uchwalenie w 1997 r. przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt. Inspektorzy ds. ochrony zwierząt Fundacji Viva! postanowili pochylić się bardziej nad tematem praw zwierząt oraz ich prawnej ochrony.

Tydzień Praw Zwierząt online.

Wydarzenie odbyło się online na profilu facebookowym Viva Interwencje, czyli grupy interwencyjnej Fundacji Viva! Na czas trwania wydarzenia, grupa wypuściła serię koszulek z limitowaną grafiką. Grafika ta została stworzona przez rysowniczkę Edytę Bystroń. Koszulki dostępne były w sprzedażny przez cały tydzień a gadżety z unikatowym wzorem można było wygrać podczas towarzyszących wydarzeniom konkursów.

Koszulki dedykowane Tygodniowi Praw Zwierząt można kupować do końca maja, dochód z ich sprzedaży wesprze ratowanie zwierząt. LINK do sklepu.

Porozmawiajmy o zwierzętach.

Pierwszego dnia, przedstawiciele Viva Interwencje rozmawiali z Adwokat Katarzyną Topczewską. Rozmowa dotyczyła tego, jak w praktyce prawo chroni zwierzęta. Wspomniano o historii prawnej ochrony zwierząt w Polsce. Pani adwokat mówiła o tym, co należałoby zmienić, aby prawo lepiej chroniło zwierzęta. Rozmowa odbyła się w otoczeniu uratowanych zwierząt ze schroniska w Korabiewicach.

Kolejną ciekawą rozmową był wywiad z prof. Hanną Mamzer, na temat tego, czy przemoc wobec ludzi ma związek z przemocą wobec zwierząt. Psycholożka, socjolożka i biegła zoopsycholog opowiadała o tym, czy znane są zależności między tymi dwoma zjawiskami. Ważnym podsumowaniem było to, czego poczynione w tym temacie obserwacje powinny nas uczyć.

Temat oddzielenia pojęcia praw zwierząt od prawnej ich ochrony przedstawiciele grupy interwencyjnej poruszyli w rozmowie z Tomaszem Argasińskim z Fundacji Czarna Owca Pana Kota. Tomek opowiedział nam o tym, jak na podstawie raportów z danych sądowych Polacy traktują zwierzęta. Wyjaśnił także różnicę pomiędzy prawami zwierząt a ich prawną ochroną. Bardzo ciekawym zakończeniem rozmowy było wspomnienie o tym, że aktywistą prozwierzęcym może być każdy z zacisza własnego domu!

Wszystkie rozmowy w wersji wideo obejrzeć można na kanale YouTube Viva Interwencje. Zapraszamy!

Reaguj – ratuj życie!

22 maja, w Dzień Praw Zwierząt ukazał się film, w którym koordynator kampanii interwencyjnej opowiadał szczegółowo o tym, czym jest znęcanie nad zwierzętami oraz jak każdy z nas może na nie reagować. Podkreślił on, aby pamiętać, że znęcanie to nie tylko bicie, ale także np. utrzymywanie zwierząt w stanie nieleczonych chorób czy w złych warunkach bytowania. W filmie wspomniano o tym, jak ważna w przypadkach ujawnienia znęcania się nad zwierzęciem może być wykonana przez nas dokumentacja lub nasza rola jako świadka wydarzeń.

Grupa interwencyjna kolejny raz przypomniała o tym, że zawsze warto być przygotowanym na reagowanie, np. mając przy sobie w telefonie broszurę-poradnik na temat tego, co robić gdy jesteśmy świadkami maltretowania zwierząt. Broszurę możecie pobrać:

Sztuka dla zwierząt.

Bardzo ciekawym dodatkiem do wydarzenia był stworzony przez ilustratorkę Edytę Bystroń komiks. Komiks składał się z trzech części prezentowanych co drugi dzień na profilu facebookowym Viva! Interwencje. Praca pod tytułem „W świetle prawa” nawiązywała do konkretnego zapisu z ustawy o ochronie zwierząt w bardzo poruszający i symboliczny sposób ilustrując realia tego, jak pomimo przepisów traktowane są zwierzęta.

Wspieraj działania Viva! Interwencje – zarówno te edukacyjne jak i te w terenie!

Skip to content