VIVA

Zagłodził 4 tysiące kaczek. Czy spotka go kara?

W styczniu 2020 r. w jednym z gospodarstw w Wielkopolsce umarło stado kaczek. Bardzo szybko okazało się, że zwierzęta zostały zagłodzone. Prokuratura wszczęła śledztwo a rolnik, który najprawdopodobniej zagłodził 4 tysiące kaczek został aresztowany. 

Hodowla zwierząt gospodarskich jest jedną z tych sytuacji, kiedy dokonuje się wyboru pomiędzy życiem żywej istoty a własną korzyścią materialną. Nieważne czy to hodowla krów mlecznych, kur niosek, czy tak jak w tym przypadku – kaczek. Każde zwierzę hodowlane kończy w rzeźni. Sytuacja rolnika z Wielkopolski, który zagłodził 4 tysiące kaczek jest bardzo jaskrawym przykładem takiego wyboru. 

Piotr G. zajął się hodowlą kaczek zaledwie kilka miesięcy przed tymi wydarzeniami. Wcześniej przez wiele lat hodował świnie. Kaczki zaczął kupować partiami, tak zwanymi “rzutami”. Po kilku tygodniach, po osiągnięciu pożądanej wagi, sprzedawał je do ubojni. Przez tych kilka miesięcy przez jego gospodarstwo przeszły ogromne ilości zwierząt. Jak doszło do tego, że rolnik zagłodził 4 tysiące kaczek z ostatniego stada?

Komu kaczkę w leasing?

Proces kupna i sprzedaży zwierząt nie był taki oczywisty. Rolnik nie płacił za pisklęta tylko dostawał je od firmy, “produkującej” pisklęta. Z firmą rozliczał się dopiero po sprzedaży zwierząt do ubojni. Jak się dowiadujemy, duża część tego sektora branży rolniczej oparta jest o taki sposób rozliczeń. Mało tego, w podobny kredytowany sposób rolnik może rozliczać się za pożywienie dla hodowanych ptaków. W przypadku tego konkretnego rolnika, kiedy jedna partia kaczek była jeszcze w trakcie tuczu, ten już otrzymywał kolejną. Taki właśnie system doprowadził do popadnięcia w długi i zagłodzenia kaczek.

Kaczka jaka jest, nie każdy widzi

Jadąc przez polską wieś można zobaczyć po kilka kur, gęsi albo kaczek drepcących i dziobiących trawę w obejściu. W przemysłowej hodowli wygląda to jednak inaczej. Ptaki stłoczone są w pomieszczeniu, w ogromnym zagęszczeniu. Normy określone przepisami precyzują nie to ile kaczek, ale ile kilogramów tych zwierząt może mieścić się na jednym metrze kwadratowym. Dla przemysłu żyjące i czujące istoty są właśnie tym – kilogramami. Dla kaczek taka ilość to 17 kilogramów na jednym metrze kwadratowym. Przy wadze jednej kaczki wynoszącej około 3 kilogramów, daje nam 5 sporych ptaków stłoczonych na kwadracie o boku jednego metra. Ptaków, których bardzo bliskie, dzikie pierwowzory przemierzają setki kilometrów dziennie i pływają w jeziorach.

Nie trudno sobie wyobrazić, że takie zagęszczenie musi prowadzić do katastrofalnych skutków – stresu i cierpienia, m.in. z powodu kanibalizmu, czyli wydziobywania siebie i innych osobników. To także jedna z przyczyn zagłodzenia kaczek.

Złe decyzje, tragiczne konsekwencje – jak doszło do zagłodzenia kaczek?

Hodowla kaczek nie przynosiła Piotrowi G. spodziewanych zysków, zaczął on popadać w długi i firmy zaopatrujące rolników w paszę odmawiały mu dalszych dostaw na kredyt. Piotr G. szukał nowych dostawców, ale ich nie znalazł. A kaczki głodowały. Dostawały około jednej piątej wymaganego pożywienia i to nie codziennie! Mimo to rolnik nie szukał nikogo, kto mógłby od niego przejąć kaczki ani nie zwrócił się do firmy, z której je dostał po pomoc. W grudniu 2019 kaczki zaczęły umierać a w styczniu umarło ich już prawie 4 tysiące.

Ze szczególnym okrucieństwem

Nie trzeba być specjalistą, żeby sobie wyobrazić jak tragiczna jest śmierć głodowa i jakie cierpienie fizyczne i psychiczne jej towarzyszy. Ogromne zagęszczenie zwierząt w gospodarstwie Piotra G. tylko potęgowało te odczucia. Rolnikowi, który zagłodził 4 tysiące kaczek postawiono zarzut znęcania nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, zagrożony karą do 5 lat pozbawienia wolności. Proces w tej sprawie ruszył w listopadzie. 

Kaczka z jabłkami

Jest możliwe, że Piotr G. zostanie uznany przez sąd winnym i być może nawet spotka go realna kara, jednak kto tak naprawdę będzie winny cierpienia tych zwierząt? Kiedy w wyszukiwarkę wpisuję się słowo “kaczka” to na pierwszej stronie wyników wyszukiwania nie znajdziemy żadnego odnośnika do strony o kaczkach. Nie znajdziemy nawet odnośnika do Wikipedii na temat kaczek. Wszystko co znajdziemy to przepisy na kaczkę. Oto kto jest tak naprawdę winien znęcania ze szczególnym okrucieństwem. 

Media o sprawie.

Poznaj nas i wesprzyj nasze działania!

Skip to content