VIVA

Światowy Dzień Ziemi 2015 – „Z energią zmieńmy źródła!”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Światowy Dzień Ziemi 2015 – „Z energią zmieńmy źródła!”


22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Coroczny finał w postaci otwartego festynu organizowany jest w niedzielę 26 kwietnia, w godz. 10.00 – 18.00, Warszawa, Park Pole Mokotowskie. Nie może na nim zabraknąć Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva!

Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie od 1970 roku, a od 1990 roku Dzień Ziemi również w Polsce, zawsze 22 kwietnia. Głównym zadaniem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego, a zdrowiem i życiem jej mieszkańców. 

Tegoroczne obchody Światowego Dni Ziemi poświęcone są promocji odnawialnych źródeł energii i temu tematowi poświęcamy głównie program obchodów.

Nasza Fundacja na swoim stoisku, będzie się koncentrowała na przedstawieniu materiałów dotyczących podejmowania świadomych nawyków konsumenckich przyjaznych dla zwierząt. Będzie się można spotkać z nami osobiście, porozmawiać, ale także zapoznać się z prowadzonymi aktualnie kampaniami.

Na stoisku będzie obecna redakcja magazynu Vege, a wraz z nią możliwość kupienia nowszych i starszych egzemplarzy Vege w atrakcyjnych cenach! Stoisko będzie prezentowało również kampanię Zostań Wege na 30 dni, a osoby które zapiszą się do darmowego programu otrzymają miły upominek na start! Uzupełnieniem części teoretycznej będzie możliwość zakupu i degustacji potraw wegetariańskich przygotowanych przez Vegavani!

Zmiana nawyków i stylu życia możliwa jest także przez świadome adopcje zwierząt – w tym celu na stoisku Fundacji uzyskać będzie można informacje o adopcjach zwierząt m. in. ze Schroniska w Korabiewicach. Zachęcać również będziemy do podejmowania różnorodnych form wolontariatu na rzecz zwierząt. Podczas niedzielnego spotkania, będą z nami wolontariusze ze Schroniska w Korabiewicach wraz ze swoimi podopiecznymi. A te zwierzaki, których nie będziemy mogli przywieźć na Pola Mokotowskie będzie można obejrzeć na przepięknych fotografiach autorstwa Ireny Kowalczyk.

Stoisko promować będzie również ideę zdrowego odżywiania opartego na humanitarnym traktowaniu zwierząt i współczuciu dla nich – dostępne materiały informacyjne dotyczące wegetarianizmu, nowe czasopisma m. in. Zeszyty Praw Zwierząt, komiksy, raporty o tematyce żywienia wegetariańskiego, książki i broszury dotyczące zdrowego stylu życia i żywienia, oraz wiele innych gadżetów przygotowanych do sprzedaży przez nasz sklepik! 

Nie zabraknie również niespodzianki – będzie można m. in. wesprzeć nasze działania kupując… „kota w worku”!

Cały dochód ze sprzedaży oczywiście przeznaczony będzie na pomoc zwierzętom!

Także przybywajcie!. Nasz namiot znajdziecie tuż przy wejściu na Pola Mokotowskie od strony parkingu na ul. Batorego.

Coroczny festyn i obchody organizuje Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej.


A co więcej na Festynie w tym roku?

Festyn – program:

 • Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady, opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła będziemy jak co roku zbierać te odpady rozdając w zamian rośliny. Punkt zbiórki tradycyjnie uruchomiony zostanie na Skrze, a nad jego organizacją będzie czuwać Remondis Electrorecycling.

Zbierać będziemy wg następującego przelicznika:

 • 1 szt. dużego sprzętu = 1 roślinka
 • 3 szt. średniego sprzętu = 1 roślinka
 • 6 szt. drobnego sprzętu = 1 roślinka
 • 1 szt. średniego sprzętu i 4 szt. drobnego sprzętu = 1 roślinka
 • 2 szt. średniego sprzętu i 2 szt. drobnego sprzętu = 1 roślinka
 • 20 opakowań szklanych (słoiki, butelki) = 1 roślinka
 • 20 opakowań z tworzywa (butelki po napojach, chemii gospodarczej) = 1 roślinka
 • 20 puszek aluminiowych po napojach = 1 roślinka
 • Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi będzie Polska Organizacja Turystyczna, która serdecznie zaprasza do odwiedzenia jej stoiska i poznania laureatów polskiej edycji konkursu Eden. Więcej Informacji na temat unikalnych miejsc w Polsce znajdą Państwo na stronie www.edenpolska.pl
 • Lasy Państwowe tradycyjne przygotowały sadzonki rodzimych drzew i już od 13.00 będą wydawane. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2015, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu, odwiedzić stoiska 3 Leśnych Kompleksów Promocyjnych
 • Kraina Małych Przyjaciół OZE czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne
  i artystyczne nt. odnawialnych źródeł energii. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Astronomiczna lekcja o klimacie. Laboratorium przemian