VIVA

Materiał nagrany przez Vive! w TVP2 – czy uda się zamknąć nielegalny targ?

W Nowym Targu w każdy czwartek ma miejsce targ zwierząt. Odbywa się poza jakimkolwiek nadzorem mimo, że siedziba Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego znajduje się od niego… 50 metrów. Targ jest nielegalny, przez co wszystkie patologie związane z handlem zwierzętami są na nim jeszcze bardziej spotęgowane.<br />Brak jakiejkolwiek reakcji władz i właściciela terenu (gminy) spowodował poczucie całkowitej bezkarności sprzedających. Zwierzęta traktowane są wyjątkowo niehumanitarnie – żywe prosiaki są pakowane do worków &#8211; czasami po dwa po czym przewożone są w bagażnikach samochodów osobowych. Zwierzęta są zmuszane do wskakiwania na strome rampy co powoduje bolesne obrażenia. Do sprzedaży są wystawiane nieszczepione psy zamknięte w klatkach uniemożliwiających im swobodne poruszanie a nawet wyprostowanie. Pochodzą z nielegalnych hodowli-rozmnażalni, które nie są objęte opieką lekarza weterynarii.

Przyzwolenie na funkcjonowanie targu jest zadziwiające &#8211; szczególnie w kontekście zagrożenia świńską grypą. Obywatel słowaccy kupują żywe, często nieznakowane świnie na nielegalnym targu bez nadzoru, pakują do bagażników samochodów osobowych po czym przewożą je bez żadnej kontroli przez granicę!

Nasi przedstawiciele wspólnie z KTOZ nagrali ukrytą kamerą nieprawidłowości mające miejsce na targu oraz złożyli w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii &#8222;Wniosek o wydanie decyzji nakazującej zamknięcie nielegalnego targu zwierząt&#8221; – na razie nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Materiał nagrany przez nas został wykorzystany w programie kontakt TVP2:
http://www.tvp.pl/publicystyka/magazyny-reporterskie/kontakt/wideo/28042009

Kolejny powód żeby przestać jeść mięso? Przyłącz się do tygodnia wegetarianizmu 🙂 http://www.akcje.viva.org.pl
<br><br /><a href="http://www.tvp.pl/publicystyka/magazyny-reporterskie/kontakt/wideo/28042009" target="_blank">www.tvp.pl/publicystyka/magazyny-reporterskie/kontakt/wideo/28042009</a>
<a href="http://www.akcje.viva.org.pl" target="_blank">www.akcje.viva.org.pl</a>
<br>

Skip to content