VIVA

Podatek za 2022 rok — rozlicz PIT i pomóż zwierzętom.

Na co przeznaczysz 1,5% podatku?

To pytanie co roku zadają sobie miliony Polek i Polaków — a odpowiedź jest bardzo prosta! Na to, co jest bliskie twojemu sercu. Przekaż 1,5% podatku organizacji, której działania są dla ciebie ważne. Pomóż organizacji, której pracę cenisz, a jej efekty cię cieszą. Mamy nadzieję, że jesteśmy w ścisłej czołówce twojej prywatnej listy ;).

Dzisiaj chcielibyśmy pokazać ci, jak wyglądał nasz 2022 rok. Dlaczego akurat dzisiaj? Bo zostało niewiele czasu, a wiemy, jak wiele osób zostawia rozliczenie podatku na ostatni moment.

Czy należysz do tej grupy? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj do końca ten tekst, obejrzyj video i podaj je dalej. Jeśli rozliczenie masz już za sobą, to możesz z niemal 99% pewnością założyć, że ktoś z twoich znajomych wciąż czeka. Niech nie czeka dłużej! Udostępnij nasze podsumowanie na swoim profilu w social mediach. Jesteśmy pewni, że poniższy materiał sam się broni i pozwala zrozumieć, dlaczego 1,5% podatku jest tak ważne dla działań organizacji pozarządowej. Takiej, jak Fundacja Viva!

Kliknij, aby obejrzeć całość na stronie wpisu lub na YouTube.

Czemu 1,5% podatku?

No tak, wszyscy przywykliśmy przecież do 1%… O zmianach w prawie podatkowym wiedzieliśmy od nieco ponad roku i są one częścią tak zwanego Nowego Polskiego Ładu. Od 2023 roku zmianie uległa między innymi wysokość kwoty wolnej od podatku (z 3. tysięcy do 30.tysięcy złotych!). Jest to jedna z najważniejszych dla nas zmian, bowiem łączy się nierozerwalnie z procentem podatku. Tym samym, który od ponad 10 lat Polki i Polacy mają możliwość przekazywać na cele charytatywne.

Dotychczas był to symboliczny 1%, dziś jest to 1,5% podatku, który jednak może przekazać o wiele mniejsza grupa podatników. Dlaczego? Właśnie ze względu na podwyższenie kwoty wolnej. Statystycznie, procent na organizacje pozarządowe, przekazywali dotąd najchętniej ci, których zarobki mieściły się w kwocie 30.000 złotych rocznie. Dziś ta grupa nie ma już możliwości wskazania, komu przekaże procent od podatku bowiem… nie musi rozliczać już swoich dochodów. Różne szacunki wskazują na to, że było to nawet 80% wszystkich osób przekazujących swój procent podatku. Który, przypomnijmy, nie jest darowizną.

Grafika przedstawia liczbę: 80% i odnosi się do tego, ile osób straciło od tego roku możliwość wsparcia organizacji pozarządowych procentem swojego podatku.

Nie oddawaj 1,5% fiscusowi.

Jeśli zdecydujesz się na automatyczne rozliczenie podatku przez platformę rządową, możesz stracić możliwość zadecydowania, gdzie trafi twoje 1,5%. Nawet jeśli wybierzesz tę formę rozliczenia, koniecznie pamiętaj o sprawdzeniu poprawności danych. Upewnij się, że numer KRS w polu „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego”, jest poprawny. Jeśli zdecydujesz się na wsparcie naszych działań dla zwierząt, powinien to być KRS 0000135274. W przypadku rozliczeń przez podatki.gov.pl KRS organizacji, która otrzymała od ciebie procent podatku w ubiegłym roku, powinien pojawić się w tym miejscu automatycznie. Ponieważ jednak docierały do nas informacje o hakowaniu tej platformy i licznych błędach, prosimy cię o ostrożność i upewnienie się, że wszystkie dane są poprawne.

Grafika przedstawia fragment formularza do rozliczeń PIT, z rubrykami poświęconymi przekazaniu 1,5% podatku.
Tak wygląda pole dotyczące przekazania 1,5% podatku także w 2023 roku, za rok 2022.

Dlaczego to tak ważne i po co o tym piszemy? Ponieważ procent podatku, który nie zostanie przypisany w procesie rozliczenia, trafi po prostu do skarbu państwa. Zasili inne cele, na które nie będziesz mieć wpływu. Warto wykorzystać tę okazję, która nadarza się tylko raz w roku, by pokazać rządzącym, jakie sprawy są dla nas, podatników, ważne. Przy okazji wspierając istotne społecznie kwestie, na przykład takie, jak prawa zwierząt.

W 2022 roku ocaliliśmy tysiące zwierząt.

Miniony rok był dla wszystkich bardzo trudny. Także dla Fundacji Viva!, bo wraz z wojną za naszą południowo-wschodnią granicą, dotarło do nas, jak wielka jest skala bezdomności zwierząt w Polsce i Ukrainie. Ogromną część naszych działań pochłonęła pomoc osobom uchodźczym i zwierzętom. Do dziś prowadzimy te działania w różnym zakresie, a nasze Schronisko w Korabiewicach, wciąż ma pod opieką ukraińskie zwierzęta poszukujące nowych domów.

Na szczęście zawsze mamy wokół siebie grono przyjaciół — tak, to też o tobie! Gdyby nie pospolite ruszenie naszych wspaniałych Darczyńców oraz firm, które wsparły nas w tamtym czasie, niewiele moglibyśmy zrobić. Jesteśmy wdzięczni za zaufanie i wszelką okazaną pomoc. I jednocześnie przypominamy, że każdą darowiznę, także te, których celem była pomoc Ukrainie, czy to za pośrednictwem naszej fundacji, czy jakiejkolwiek innej, możesz odliczyć od podatku!

Ale oczywiście nasza działalność to o wiele, wiele więcej:

  • Ratowaliśmy zwierzęta w całej Polsce, za pośrednictwem naszych grup lokalnych i prozwierzęcych.
  • Aktywiści Fundacji Viva! angażowali się nie tylko w prace punktów recepcyjnych, ale także organizowali akcje uliczne i inne, promując dietę roślinną.
  • Wspieraliśmy liczne akcje i protesty, których celem była poprawa życia zwierząt m.in. w transportach, na fermach, lub całkowita likwidacja okrutnych gałęzi przemysłu wykorzystywania zwierząt.
  • Walczyliśmy o sprawiedliwość w sądach, występując przeciwko tym, którzy dopuścili się znęcania nad zwierzętami.
  • Prowadziliśmy śledztwa pod fermami i ujawniliśmy wiele bulwersujących faktów z życia ferm i rzeźni.
  • Monitorowaliśmy targi żywych zwierząt (w tym — ryb) oraz transporty, gdzie niejednokrotnie dochodzi do nieprawidłowości.
  • Jak co roku byliśmy na drodze do Morskiego Oka, gdzie od lat walczymy o wprowadzenie zakazu wykorzystywania koni.
  • Promowaliśmy odpowiedzialną adopcję zwierząt, jednocześnie dając schronienie tysiącom psów, kotów, koni, gryzoni i zwierząt innych gatunków.
  • Edukowaliśmy z zakresu diety roślinnej i zdrowego stylu życia — także w szkołach, przedszkolach i wśród seniorów!

Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebny jest mocny, ekspercki głos w sprawie praw zwierząt.

Infografika przedstawia liczby, podsumowujące działalność Fundacji Viva! w 2022 roku. Kliknij obrazek, aby przejść do strony fundacji, na której masz także możliwość rozliczenia PIT przy pomocy prostego programu PITAX.

Przez cały rok prasa i media wspomniały o naszych działaniach tysiące razy.

Do wszystkich tych działań potrzebne są środki finansowe. Z uwagi na inflację, ceny karmy dla zwierząt, opieki weterynaryjnej i wielu innych produktów i usług, boimy się o przyszłość naszych działań. Bez wsparcia Fundacji Viva!, wiele zwierząt nie otrzyma pomocy. Dlatego prosimy, pamiętaj o wpisaniu numeru KRS 0000135274 w swoim zeznaniu podatkowym. To wielka pomoc dla zwierząt pod naszą opieką i znak, że jesteś z nami po stronie zwierząt.

Dziękujemy już dziś w imieniu naszych podopiecznych.

Więcej o tym, jak wypełnić poprawnie PIT, na naszej, poświęconej podatkom, stronie internetowej.

POBIERZ formularze do rozliczeń.

Zachęcamy do śledzenia naszych działań w mediach społecznościowych. Jesteśmy obecni na:

Skip to content